ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΩΝ ΔΑΣΚΑΛΩΝ

Ελληνικό Πανεπιστήμιο: Ο αγώνας για επιβίωση, μόρφωση και δημοκρατία συνεχίζεται

Η Κυβέρνηση και ο Υπουργός ΠΑΙΘ απέτυχαν, για μία ακόμη φορά, να κάμψουν την αντίσταση της πανεπιστημιακής κοινότητας στη διάλυση του Πανεπιστημίου. Η πρωτοφανής και ξένη προς τα ακαδημαϊκά ήθη ενέργεια του Υπουργού ΠΑΙΘ να προσφύγει δικαστικά (μετά από πρωθυπουργική παρέμβαση!) για να κηρυχθεί η απεργία των εργαζομένων στο ΕΚΠΑ και στο ΕΜΠ παράνομη και καταχρηστική, ώστε να τους απαγορευτεί ουσιαστικά το δικαίωμα στον αγώνα για την επιβίωση τους, έπεσε στο κενό!

Σύμφωνα με τις υπ’ αριθμ. 2849/2013 και 2850/2013 αποφάσεις του Μονομελούς Πρωτοδικείου Αθηνών, η απεργιακή κινητοποίηση των εργαζομένων των δύο Ιδρυμάτων κηρύχθηκε παράνομη για τυπικούς λόγους (μη γνωστοποίηση της κινητοποίησης πριν την έναρξή της) αλλά όχι καταχρηστική, απορρίπτοντας όλες τις αιτιάσεις του ΥΠΑΙΘ για καταχρηστική άσκηση του απεργιακού δικαιώματος. Οι δικαστικές αρχές ουσιαστικά αναγνώρισαν ότι τα αιτήματα του αγώνα των εργαζομένων, καθώς και των διδασκόντων και των φοιτητών που βρίσκονται στο πλευρό τους, κάθε άλλο παρά «…τελούν σε πρόδηλη δυσαναλογία με την εκ της απεργίας επερχόμενη και συνιστάμενη ζημία, τόσο στο δημόσιο αγαθό της παιδείας… όσο και στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο (σπουδαστές – οικογένειες)…», όπως υποστήριζε το ΥΠΑΙΘ στην αγωγή του. Αναγνώρισαν, δηλαδή, οι δικαστικές αρχές το αυτονόητο δικαίωμα στη συνέχιση του αγώνα.

Και ο αγώνας πρέπει να συνεχιστεί!

Σε αυτή την κατεύθυνση, ο αγώνας πρέπει να αγκαλιάσει πιο αποφασιστικά όλες τις συνιστώσες της ακαδημαϊκής κοινότητας, ειδικά τους φοιτητές, τους οποίους η Κυβέρνηση επιχείρησε να τους στρέψει, μαζί με τις οικογένειές τους, ενάντια στην αγωνιζόμενη πανεπιστημιακή κοινότητα με την απειλή της απώλειας του εξαμήνου, αλλά και τους διδάσκοντες, οι οποίοι απειλούνται με μαζικές απολύσεις τους επόμενους μήνες.

Η Κυβέρνηση ηττάται, όχι μόνο σε δικαστικό αλλά και σε ηθικό επίπεδο, γιατί δεν έχει ούτε αξίες ούτε επιχειρήματα πέρα από την ικανοποίηση των μνημονιακών της δεσμεύσεων.

Εμείς, αντιθέτως, παλεύουμε με αξίες και επιχειρήματα:

Παλεύουμε για το Δημόσιο και Δωρεάν Πανεπιστήμιο

Παλεύουμε γιατί τα ήδη υποχρηματοδοτούμενα και υποστελεχωμένα πανεπιστήμια δεν μπορούν να αντέξουν περαιτέρω μείωση του προσωπικού τους. Σήμερα διώχνουν διοικητικούς υπαλλήλους, για να διαλύσουν κρίσιμες υπηρεσίες και να επιβάλουν στα ιδρύματα να νοικιάσουν εργολαβικούς υπαλλήλους γι’ αυτές, με δικούς τους πόρους! Αύριο θα διώξουν μέλη ΔΕΠ για να μειώσουν τα γνωστικά αντικείμενα, να διασπάσουν τα ενιαία πτυχία και να εισάγουν δίδακτρα. Δεν θέλουν ολοκληρωμένους επιστήμονες αλλά ημιμαθείς, ανασφαλείς πτυχιούχους που θα εκλιπαρούν για μια θέση εργασίας με οποιονδήποτε μισθό. Δεν οραματιζόμαστε αυτό το μέλλον για τα παιδιά μας!

Παλεύουμε, πέρα από την επιβίωση, για πραγματική μόρφωση και ελευθερία, για ένα Πανεπιστήμιο που θα παράγει γνώση και θα τη διδάσκει, ώστε να μπορεί να μορφώνεται όποιος επιθυμεί και όχι μόνο όποιος μπορεί να πληρώσει.

Στεκόμαστε με σεβασμό στις αποφάσεις των διοικητικών υπαλλήλων των πανεπιστημίων της χώρας, αλληλέγγυοι στον αγώνα τους που είναι και αγώνας ολόκληρης της πανεπιστημιακής κοινότητας, γιατί ο αγώνας αυτός έχει αξία. Γι’ αυτό και θα γίνει αγώνας ολόκληρης της Ελληνικής κοινωνίας, απέναντι στη φτώχεια, στη στέρηση της μόρφωσης των παιδιών της, στη στέρηση της ελευθερίας έκφρασης και υπεράσπισης του δικαιώματος για δουλειά και προκοπή. Γι’ αυτό οι αυταρχικές μέθοδοι της Κυβέρνησης δεν θα κάμψουν την αγωνιστικότητά μας και στο τέλος η ΚΥΑ θα αποσυρθεί.

ΨΩΜΙ – ΠΑΙΔΕΙΑ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ