ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΕΝΩΤΙΚΗΣ ΠΡΩΤΟΒΟΥΛΙΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΥΓΚΛΗΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ

Κατά τη συνεδρίαση του ΔΣ του ΕΣΔΕΠ στις 14/10/2014 η Ενωτική Πρωτοβουλία υπέβαλε την παρακάτω πρόταση σχετικά με το θέμα των πρόσφατων καταλήψεων και της διακοπείσας συνεδρίασης της Συγκλήτου:

Οι δύο πρόσφατες καταλήψεις (24ωρη στις 3/10 και 48ωρη στις 9 και

10/10) του κτιρίου διοίκησης του ΑΠΘ από μικρή ομάδα φοιτητών με αίτημα τη μη διαγραφή των μη ενεργών κατά την τελευταία διετία φοιτητών οδήγησαν στη διακοπή υπηρεσιών αναγκαίων για τη λειτουργία του πανεπιστημίου και την εξυπηρέτηση των ενεργών φοιτητών για τρεις ολόκληρες εργάσιμες ημέρες, χωρίς λόγο και χωρίς κανένα αποτέλεσμα.

Έδειξαν ότι η εμμονή της σύγκλησης της Συγκλήτου αποκλειστικά στην αίθουσά της βλάπτει τη λειτουργία του ΑΠΘ, επειδή, για επικοινωνιακούς και συμβολικούς λόγους, οδηγεί στην κατάληψη του κτιρίου που συμβαίνει να στεγάζει την κεντρική διοίκηση.

Η Σύγκλητος πρέπει το ταχύτερο δυνατόν να προχωρήσει στο κρίσιμο έργο της σύνταξης του Οργανισμού του ΑΠΘ με τον οποίο θα ρυθμιστούν πάμπολλα ζητήματα που αφορούν τη λειτουργία του ιδρύματος. Η διαδικασία αυτή χρειάζεται ηρεμία και το κατάλληλο πλαίσιο. Για να το εξασφαλίσει, η Σύγκλητος μπορεί νομότυπα να συγκαλείται και να συνεδριάζει σε οποιαδήποτε αίθουσα του ΑΠΘ, όπως και, μέσω τηλεδιάσκεψης, από περισσότερες της μιας αίθουσες του πανεπιστημίου.

Με τηλεδιάσκεψη, άλλωστε, γίνονται οι συνεδριάσεις για τις κρίσεις εκλογής και εξέλιξης λεκτόρων και καθηγητών και έτσι συνεδριάζει το Συμβούλιο Ιδρύματος.

Η Ενωτική Πρωτοβουλία πιστεύει ότι πρέπει να σταματήσουν οι ακρότητες των καταλήψεων από ελάχιστα άτομα που δεν εκπροσωπούν άλλον παρά τον εαυτό τους και τα οποία εκμεταλλεύονται την αδράνεια που έχουν δημιουργήσει πρακτικές του παρελθόντος. Με μια νέα πρακτική συνεδριάσεων, εξάλλου, θα εκλείψει και ο λόγος για δηλώσεις εντυπωσιασμού στις οποίες αρέσκονται κάποιοι, όπως «καλέστε την αστυνομία για να απωθήσει τους καταληψίες και να συνεδριάσει απρόσκοπτα η Σύγκλητος». Όλοι γνωρίζουμε ότι δεν είναι αυτές οι κατάλληλες συνθήκες για να συνεδριάζει το όργανο.

Καλούμε τον Πρύτανη, μαζί με ολόκληρη την πανεπιστημιακή κοινότητα η οποία τον εξέλεξε, να βρει τους κατάλληλους τρόπους για να γίνει το αυτονόητο, να συνεδριάζει απρόσκοπτα η Σύγκλητος χωρίς να δραματοποιείται η απαραίτητη για τη λειτουργία του Α.Π.Θ. νηφάλια ανταλλαγή απόψεων και η λήψη των αποφάσεων.

Για την Ενωτική Πρωτοβουλία,

Τα μέλη του Δ.Σ.,