ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΚΑΤΑ ΤΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΣΥΓΚΛΗΤΟΥ

Η Συσπείρωση Πανεπιστημιακών ΑΠΘ-ΠΑΜΑΚ καταδικάζει τα βίαια επεισόδια της Πέμπτης 19 Μαρτίου που είχαν ως αποτέλεσμα τον τραυματισμό εργαζομένου στη φύλαξη του ιδρύματος. Θεωρεί ότι τέτοιου είδους ενέργειες, στην πραγματικότητα υπονομεύουν τις αυτοδιοικητικές και δημοκρατικές λειτουργίες του πανεπιστήμιου, και ότι βρίσκονται σε αντίθεση με τις αρχές του διαλόγου και της διαβούλευσης.

Η Σύγκλητος έχει ήδη δεχθεί σοβαρό θεσμικό πλήγμα με τον δραστικό περιορισμό της αντιπροσώπευσης σε αυτήν της πανεπιστημιακής κοινότητας. Σε αυτό έχει προστεθεί και η απόφαση των πρυτανικών αρχών να περιορίσουν ακόμη περισσότερο τις δυνατότητες επικοινωνίας συλλογικών οργάνων και των συλλογικοτήτων της πανεπιστημιακής κοινότητας με τη Σύγκλητο, παρεμβάλλοντας μια ιδιαίτερα γραφειοκρατική διαδικασία, η οποία είναι αναποτελεσματική εκ των πραγμάτων και έφερε τα ακριβώς αντίθετα αποτελέσματα από τα προσδοκώμενα. Ωστόσο, η Συσπείρωση θεωρεί ότι η προσπάθεια για επίλυση με βίαιο τρόπο των ζητημάτων αυτών ή όποιων άλλων θεμάτων, θα επιδεινώσει ακόμη περισσότερο την κατάσταση. Ανάμεσα στην υπερβολική γραφειοκρατία που αυξάνει την απόσταση της διοίκησης και τη βίαιη διατάραξη της λειτουργίας της, ο διάλογος είναι ο μόνος τρόπος αποτελεσματικής αντιμετώπισης των όποιων ζητημάτων, μέχρι να αποκατασταθούν η πραγματική αντιπροσώπευση και η δημοκρατία στα πανεπιστήμια.

Θεσσαλονίκη, 22 Μαρτίου 2015