ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ ΑΠΘ- ΠΑΜΑΚ

To AΠΘ δέχεται ένα πολλαπλό πλήγμα. Η κατασκήνωση NO BORDER πραγματοποιείται χωρίς καμία πρότερη προσπάθεια συνεννόησης ούτε με την ακαδημαϊκή κοινότητα ούτε και με κανέναν άλλο φορέα. Η στάση αυτή της οργανωτικής ομάδας του ΝΟ BORDER αδυνατεί να μετρήσει την κοινωνική της δυναμική και αδιαφορεί επιδεικτικά για όσους δεν συμμερίζονται τις πολιτικές της πρακτικές. Είναι λυπηρό ότι ένα τόσο επίκαιρο και εξαιρετικής σημασίας γεγονός για τη Θεσσαλονίκη που αφορά στο προσφυγικό, υποβιβάζεται σε μία αντιπαραγωγική αντιπαράθεση με βασικό υπαίτιο την οργανωτική ομάδα του NΟ ΒΟRDER. Παράλληλα, η δημόσια εικόνα του ΑΠΘ πλήττεται όχι μόνο εξαιτίας αυτής της στάσης αλλά και λόγω των υπερβολών που εμφανίζουν την πανεπιστημιούπολη και την πόλη σε καθεστώς κατοχής . Το ζητούμενο είναι να διατηρηθεί η νηφαλιότητα που οφείλει να χαρακτηρίζει το δημόσιο πανεπιστήμιο. Με αυτήν τη νηφαλιότητα και χωρίς “προκαταβολές” καταστολής οφείλουμε να αντιμετωπίσουμε – σε συνεργασία με άλλες αρχές αν χρειαστεί – τα όποια ζητήματα προκύψουν. Αν μας ενδιαφέρει το πανεπιστήμιο, αυτό είναι το μήνυμα που οφείλουμε να δώσουμε στους φοιτητές μας, στην πόλη και στους απρόσκλητους κατασκηνωτές. Αν έχουμε άλλες προτεραιότητες, μπορούμε να δοκιμάσουμε πληθώρα αλυσιτελών αντιδράσεων.

Θεσσαλονίκη 19 Ιουλίου 2016