ΕΝΙΑΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΑΠΘ

26/9/2016

Απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου

Για τις επικείμενες αλλαγές στο ειδικό μισθολόγιο των πανεπιστημιακών καθηγητών

Η κυβέρνηση φαίνεται να βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο σύνταξης ενός νομοσχεδίου για τα ειδικά μισθολόγια, σε εφαρμογή των εξαγγελιών της για τον λεγόμενο «εξορθολογισμό» τους.

Παρά την προ τριών μηνών ρητή δέσμευση του γραφείου του Αν. Υπουργού κ. Χουλιαράκη ότι μέσα στον επόμενο μήνα θα υπάρξει συνάντηση με αντιπροσωπεία της ΠΟΣΔΕΠ για να συζητηθούν αναλυτικά οι προθέσεις της Κυβέρνησης για το νέο μισθολόγιο των πανεπιστημιακών καθηγητών, το Υπουργείο Οικονομικών κωφεύει στα συνεχή αιτήματα των πανεπιστημιακών καθηγητών για συνάντηση. Την ίδια στιγμή συναντά εκπροσώπους κλάδων άλλων ειδικών μισθολογίων ενώ παράλληλα διαρρέει επιλεκτικά, σε συνεχή βάση, διάφορες πληροφορίες στον τύπο.

Εν τω μεταξύ, η κυβέρνηση εξακολουθεί να αγνοεί τη συνταγματική της υποχρέωση για τη συμμόρφωση της με την απόφαση του ΣτΕ για την αντισυνταγματικότητα των περικοπών των αποδοχών των πανεπιστημιακών καθηγητών και για τη συνεπαγόμενη αποκατάσταση τους με αποτέλεσμα χιλιάδες καθηγητές να οδηγούνται σε κατάθεση ομαδικών αγωγών που είναι βέβαιο ότι θα κερδηθούν, σύμφωνα με το δεδικασμένο της πιλοτικής δίκης του ΣτΕ. Ήδη, οι πρώτες δίκες ορίζονται για τις αρχές του 2017, η αναμενόμενη θετική έκβαση των οποίων θα φέρει σε δύσκολη θέση την κυβέρνηση, αλλά και τα πανεπιστήμια αυτή τη φορά, καθώς θα τους επιβάλει την άμεση επιστροφή των περικοπών των μισθών για το 2015. Για πόσο καιρό ακόμη η κυβέρνηση θα εκτίθεται συνεχίζοντας την εφαρμογή ενός αντισυνταγματικού νόμου, αρνούμενη να συμμορφωθεί με αμετάκλητες αποφάσεις ανωτάτων δικαστηρίων;

Να υπενθυμίσουμε ότι οι αποδοχές των πανεπιστημιακών καθηγητών υπέστησαν οριζόντιες περικοπές 40% κατά την περίοδο 2010-13, περικοπές οι οποίες παραμένουν ακέραιες, αντίθετα με αυτές των άλλων μισθολογίων που αποκαταστάθηκαν πλήρως ή μερικώς. Αποτέλεσμα της κατάστασης αυτής είναι οι πανεπιστημιακοί καθηγητές, ιδιαίτερα των χαμηλών βαθμίδων, να αμείβονται με πενιχρούς μισθούς, που πλέον συγκρίνονται με εκείνους της μέσης εκπαίδευσης και δεν συνάδουν με τα αυξημένα προσόντα, τα ειδικά καθήκοντα και τον κοινωνικό ρόλο του λειτουργήματος και του έργου που επιτελούν.

Το ΔΣ του ΕΣΔΕΠ ζητά από την κυβέρνηση:

α. να σταματήσει τον εμπαιγμό και να αλλάξει όπως οφείλει το μισθολόγιο των πανεπιστημιακών καθηγητών σύμφωνα με την απόφαση του ΣτΕ, βάση της οποίας υποχρεούται να το επαναφέρει στο επίπεδο του 2012,

β. να συναντήσει επιτέλους τους εκπροσώπους των πανεπιστημιακών καθηγητών για να συζητήσει  μαζί τους σημαντικά θέματα που αφορούν στο γενικότερο πρόβλημα της χρηματοδότησης των πανεπιστημίων, μέρος του οποίου αποτελεί και το ειδικό τους μισθολόγιο.

γ. την ικανοποίηση του πάγιου αιτήματος του κλάδου για ενσωμάτωση των επιδομάτων στο βασικό μισθό και κατάργηση του – κατά 50% –  επιδοματικού χαρακτήρα του μισθολογίου μας

δ. την εξειδίκευση των όρων συνταξιοδότησης των πανεπιστημιακών καθηγητών στη βάση των ιδιαίτερων χαρακτηριστικών τους (προϋπόθεση διδακτορικών σπουδών για τον διορισμό, επιδοματικός χαρακτήρας του μισθού) και την παροχή αξιοπρεπών συντάξεων σε όσους αφυπηρετούν,

Το ΔΣ του ΕΣΔΕΠ θα αντιπροσωπευθεί στην παράσταση στο Υπουργείο Οικονομικών που οργανώνει η ΠΟΣΔΕΠ για την Τετάρτη, 28/9/2016.

Ο Πρόεδρος                       Ο Γραμματέας

Χαράλαμπος Φείδας     Αλέξανδρος Μπαλτζής