ΕΝΙΑΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΑΠΘ

9/11/2017

Απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου

Για τον Εσωτερικό Κανονισμό και Οργανισμό του Α.Π.Θ.

H ενίσχυση της αυτονομίας των πανεπιστημίων, δηλ. της δυνατότητας θέσπισης κανόνων οργάνωσης και λειτουργίας, αποτελεί πάγιο αίτημα της πανεπιστημιακής κοινότητας. To ισχύον νομικό πλαίσιο υιοθετεί ένα ιδιαίτερα γραφειοκρατικό και συγκεντρωτικό μοντέλο οργάνωσης και λειτουργίας των Α.Ε.Ι. Διατηρείται, όμως, η υποχρέωση σύνταξης  Οργανισμού και του Εσωτερικού Κανονισμού, μέσω των οποίων δίνεται η δυνατότητα στα Α.Ε.Ι. να ρυθμίσουν από μόνα τους έναν μεγάλο αριθμό θεμάτων που αφορούν την οργάνωση και τη λειτουργία τους.

Αυτή τη στιγμή και μέχρι τη σύνταξη νέου εσωτερικού κανονισμού ισχύει ένας κανονισμός ο οποίος συντάχθηκε πριν από σχεδόν δύο δεκαετίες, παρωχημένος εκ των πραγμάτων όχι μόνο γιατί συντάχθηκε σύμφωνα με νομικό πλαίσιο διαφορετικό από το ισχύον, αλλά και γιατί δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες των καιρών. Όσον αφορά στον Οργανισμό, αυτός δεν υφίσταται καν.

Αποτέλεσμα των προηγουμένων είναι ότι μια σειρά θεμάτων εσωτερικής λειτουργίας του πανεπιστημίου, για τα οποία η ισχύουσα νομοθεσία παραπέμπει στον εσωτερικό κανονισμό και οργανισμό, είτε παραμένουν σε εκκρεμότητα ή καθορίζονται με γραφειοκρατικές υπουργικές αποφάσεις σε βάρος της αυτονομίας του πανεπιστημίου μας.

Επιπλέον, οι επαναλαμβανόμενες, πρόχειρες και αποσπασματικές αλλαγές στη νομοθεσία τα τελευταία χρόνια έχουν δημιουργήσει ένα ρευστό θεσμικό πλαίσιο και δεν έχουν επιτρέψει την εξειδίκευση και εφαρμογή σταθερών κανόνων λειτουργίας του πανεπιστημίου.

Εν τω μεταξύ, το χρονικό περιθώριο που έχει τεθεί για τις διαδικασίες αναγκαστικής επανίδρυσης των Π.Μ.Σ και προσαρμογής των διδακτορικών σπουδών στις διατάξεις του νέου νόμου είναι ασφυκτικό και περιορίζεται περισσότερο λόγω της καθυστέρησης της σύνταξης του προτύπου Κανονισμού Μεταπτυχιακών Σπουδών από την κεντρική διοίκηση.

Το ΔΣ του ΕΣΔΕΠ καλεί τις πρυτανικές αρχές του Α.Π.Θ.

• να εκμεταλλευτούν τη δυνατότητα που τους δίνει ο νόμος για, σχετική έστω, αυτονομία και να αρχίσουν να οργανώνουν τη θεσμική πλαισίωση του Ιδρύματος, εκκινώντας αμέσως τις διαδικασίες σύνταξης του Εσωτερικού Κανονισμού και του Οργανισμού,
  • να καταθέσουν αμέσως το πρότυπο Κανονισμού Μεταπτυχιακών Σπουδών και να παρατείνουν τις ασφυκτικές προθεσμίες που έχουν τεθεί από την αρμόδια αναπληρώτρια πρύτανη για την επανίδρυση των Π.Μ.Σ., ώστε να μπορέσουν τα Τμήματα να ανταποκριθούν,

και το Υπουργείο να ενισχύσει την αυτονομία των Α.Ε.Ι. περιορίζοντας τον γραφειοκρατικό και συγκεντρωτικό χαρακτήρα του νομοθετικού πλαισίου λειτουργίας των Α.Ε.Ι.

Για το ΔΣ

Ο Πρόεδρος                                              Ο Γραμματέας