ΕΝΙΑΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΑΠΘ

7/2/2018

Απόφαση του Διοικητικού Συμβουλίου

Κινητοποιήσεις για το μισθολόγιο και τη χρηματοδότηση των πανεπιστημίων

Το ΔΣ του ΕΣΔΕΠ αποφάσισε να είναι ο Σύλλογος σε ετοιμότητα για συμμετοχή σε κινητοποιήσεις με άλλους συλλόγους μελών ΔΕΠ και την ΠΟΣΔΕΠ, οι μορφές των οποίων θα συγκεκριμενοποιηθούν στις επόμενες εβδομάδες, με αιτήματα:

• την εφαρμογή των αποφάσεων του ΣτΕ για επαναφορά των μισθών μας στα επίπεδα του 2012 με τη νομοθέτηση ενός νέου μισθολογίου, το οποίο θα ανταποκρίνεται στο ρόλο και στην προσφορά των Πανεπιστημιακών στην κοινωνία, καθώς και στις απαιτήσεις του έργου τους
  • την αύξηση της χρηματοδότησης των πανεπιστημίων και την προκήρυξη νέων θέσεων προσωπικού για την αντιμετώπιση των μεγάλων αναγκών λειτουργίας τους

Για το ΔΣ

Ο Πρόεδρος                                 Ο Γραμματέας

Χαράλαμπος Φείδας                    Χρήστος Γαλαζούλας

3 γνώμες στο “Απόφαση ΔΣ του ΕΣΔΕΠ ΑΠΘ: Κινητοποιήσεις για το μισθολόγιο και τη χρηματοδότηση των πανεπιστημίων

1. Προσκληση αποψεων για το πως θα διορθωθει μια αδικια..Ερωτημα(2-2-2018) στη Πρυτανεια για νομικες παραληψεις στη γνωμοδοτηση(12-4-1995) προς Πρυτανικο Συμβουλιο του Καθηγητη Λαμπρου Κοτσιρη για κριση διδακτορικου.Η απαντηση του Πρυτανη δεν ανεφερερει το ερωτημα(2-2-2018) στη Πρυτανεια για νομικες παραληψεις στη γνωμοδοτηση και δε διαβιβαζει το ερωτημα σε νομικη υπηρεσια,νομικο αρμοδιο του ΑΠΘ η του Υπουργειου οπως μαλλον προβλεπει ο σχετικος νομος 1690/1999 αρθρο 4.

2. Προσκληση αποψεων για το πως θα διορθωθει μια αδικια Ειναι στη πραξη δυνατη η βελτειωση στη οικονομια,δικαιοσυνη οταν μικρες επιμελημενες σιωπες με μη εφαρμογη του Ν 2690/1999 …απο ηγετες πνευματικους σε ΝΠΔΔ εκπαιδευουν για μεγαλες με απροβλεπτες αρνητικες οικονομικες,πολιτικες συνεπειες?Εχουν τα μελη ΔΕΠ της Νομικης Σχολης νομικη υποχρεωση,δικαιωμα να εχουν ενημερωση,αποψη για την μη εφαρμογη του νομου απο την Σχολη? Tην 27-6-17 υπεβαλα αιτηση στη Πρυτανεια να ενεργησει ωστε η Νομικη Σχολη ΑΠΘ να εφαρμοσει τον Ν 2690/1999 αρθρο 4(ως οφειλει διοτι το ΑΠΘ ειναι ΝΠΔΔ) σχετικα με αιτηματα /ερωτησεις μου για 1 την νομιμοτητα της κρισης(1993) απο τριμελη επιτροπη(Φραγκακις ,Καμαρινοπουλος,Κορτεσης) του τοτε Γενικου Τμηματος της διδακτορικης μου διατριβης 6 ετη μετα την καταθεση της, 2 για το αν νομικα επιβαλεται τα αιτηματα να τεθουν στη Συνελευση της Σχολης και 3 την χοροιγηση αντιγραφου πρακτικων της σχετικης συνελευσης.Ο Ν 2690/1999 αρθρο 4 επιβαλει η Νομικη Σχολ ΑΠΘ να απαντησει σε καθε αιτηση εντος χρονικου οριου και αν η αιτηση υποβληθει σε αναρμοδια υπηρεσια αυτη οφειλει εντος 5 ημερων να την διαβιβασει στη αρμοδια υπηρεσια και να γνωστοποιησει τουτο στον ενδειαφερομενο. O Πρυτανης στην απαντηση του θεωρει ως δεουσα ενεργεια για να εφαρμοσει η Νομικη Σχολη τον Ν 2690/1999 αρθρο 4 να διαβιβασει το θεμα στον Προεδρο του Τμηματος Αγρονομων και Τοπογραφων Μηχανικων ΑΠΘ Καθηγητη κ Δημητριο Τσουλη αλλα το ανωτερω Τμημα (οπου ανηκω μετα την καταργηση των Γενικων Τμηματων)δεν με εχει ενημερωσει για καμια σχετικη ενεργεια του μετα τις υποδειξεις του Πρυτανη ενω και απο 26-6-2016 του εχω υποβαλει το νομικο ερωτημα για την κριση του διδακτορικου.
    .https://www.facebook.com/media/set/?set=a.526469284395243.1073741828.491131944595644&type=3